Д-р Димитър Костов, управител на Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен.
Д-р Костов, каква е тенденцията през последните дни по отношение на приетите в Шуменската болница пациенти с КОВИД-19?
- Тенденцията е плашеща. Инфекциозно отделение вече е над капацитета си. При 35 регистрирани легла там се лекуват 37 души. Освен тези пациенти има още четирима в Първо вътрешно отделение и един във Вътрешно отделение в Нови пазар. От днес е издадена заповед за обособяване на КОВИД сектор към Първо вътрешно отделение с 20 легла, тъй като капацитетът на Инфекциозно отделение вече е изчерпан. От сутринта са взети проби на 13 съмнителни, които е почти сигурно, че ще бъдат положителни. Има постъпили още петима, а по телефона са се обадили още двама, които се очаква да бъдат приети. Към момента има сигурни 38 пациента, още 13, на които се чакат резултатите, и днес до момента още 7 души. В Интензивно отделение са двама, единият от които е интубиран. Линейките карат непрекъснато пациенти с температура. Идват и насочени от лични лекари, които ни карат да издаваме някакви документи, за които няма яснота какви точно трябва да бъдат.
Напрежението е много голямо, а персоналът не достига. В Първо вътрешно отделение има двама лекари с доказана инфекция. Още една лекарка от тази сутрин има симптоми и е изведена от средата. Персоналът вече е на ръба на възможностите си за обслужване на пациенти. Следобед ще се срещна с областния управител, за да видим какви са правомощията на Областния щаб, за да бъдат командировани медицински специалисти от други лечебни заведения. Няма как да се справим с наличния състав, който е при нас. Вижда се, че в други градове командироват медици.
Колко пациенти с коронавирус е обслужила „МБАЛ Шумен” от началото на пандемията през март?
- Малко над 200 КОВИД положителни пациенти са преминали през МБАЛ. 181 от тях са лекувани в Инфекциозно отделение, а 22-ма - в Интензивно отделение.
Каква е обезпечеността на болницата за борба с опасната зараза?
- Няма проблеми с обезпечеността по отношение на предпазните средства. Ние успяваме да закупуваме, получаваме от РЗИ, от дарители в началото.
За пореден път подчертавам, че не сме подсигурени откъм персонал. Още преди пандемията болницата работеше на санитарния минимум по отношение на персонала. Медицинските специалисти избягват да работят при условията на спешност. А единствената спешна болница в Шуменска област е нашата. Спешността значи денонощно натоварване, контакти с близки на пациенти, със здравнонеосигурени пациенти, което амортизира медиците и затова всеки предпочита да работи там, където има определено работно време, където може да почива събота и неделя. Работата в болницата се избягва. Вече не е въпрос само на пари. Тези дни имахме проблеми със специалист по гастроентерология, говоря със специалисти от извънболничната помощ, но получавам откази. Никой не иска да работи на тази мелница, която е „МБАЛ Шумен”.
Каква е ситуацията с обдишващите апарати?
- Към момента се справяме. Обдишващите апарати са различни класове. Ниските класове само подават определен обем с определена честота. В началото на пандемията болницата разполагаше с девет апарата от най-ниския до най-високия клас. От началото на извънредната ситуация са получени два апарата благодарение на дарителската кампания. Единият е от фирма „Фикосота”, която организира кампанията, а другият е от г-н Трънчев, който го закупи. В четвъртък се чака последният от дарителската кампания, който е заплатен от Община Хитрино. От централна доставка, въпреки информацията, че от DMS кампанията ще дойде респиратор, такъв няма. Извън дарителската кампания, няма получен респиратор.
Какво се очаква до края на седмицата, ако се запази настоящият темп на нови случаи?
- Капацитетът на МБАЛ-Шумен ще бъде запълнен и няма да можем да осъществяваме лечение без чужда помощ.
Инфо Шумен