Шумен  35 °CСъбота, 5- ти Юли
USD  1.66213 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Кметът проф. Христо Христов: Община Шумен е ваш партньор в борбата с насилието и престъпленията срещу деца

Кметът проф. Христо Христов: Община Шумен е ваш партньор в борбата с насилието и престъпленията срещу деца Източник: Община Шумен

Шумен

„В лицето на Община Шумен социалните структури и правоохранителните органи имате партньор в борбата с насилието и престъпленията срещу деца. Винаги можете да разчитате на нашата подкрепа и на съвместни действия в предотвратяването на рисковете от посегателства и престъпления срещу децата”, каза в словото си при откриването на форум „Зона ЗаКрила“ днес в Шумен кметът проф. Христо Христов.
Събитието „Работилница за междуинституционално взаимодействие при работа с деца, жертви на престъпления и насилие“ е посветено на модела „Зона ЗаКрила“ и взаимодействието между институциите. Участваха над 30 представители на прокуратура, съд, МВР, социални структури, експерти и директори на отдели „Закрила на детето“, УНИЦЕФ и др.
Зам.-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светослава Хайнова посочи, че е имала късмета да работи с проф. Нели Петрова-Димитрова, която от години се е посветила на борбата срещу насилието над деца и правата на детето.
Участие в дискусията взе директорът на Областната дирекция на МВР в Шумен ст. комисар Георги Гендов, който подчерта, че в национален мащаб има ръст на сигналите за домашно насилие над деца, но в Шумен няма такава тенденция, като добави, че с Община Шумен и местните институции полицията в града има отлично взаимодействие.
„Моделът „Зона ЗаКрила“ цели да изгради връзка между МВР, съдебните органи и системата на социалната защита на деца. Целта ни е да се избегнат многократни разпити на пострадалите деца, на малките свидетели и страдащи от домашно насилие, за да не се подлагат те на повече травми”, посочи проф. Нели Петрова-Димитрова.
Акцент в дискусията се постави върху европейските практики за изграждане на комплексни центрове за подкрепа на детето, които са от типа „всичко под един покрив“. В тях се провеждат всички дейности - предварително разследване, медицински прегледи, разпити, психологическа помощ, полицейски мерки, социална закрила, както е това и в подобните в САЩ детски центрове за застъпничество. Така се обхваща целият процес - от момента на сигнализиране за насилие срещу детето до извеждането му от зоната на риск и опасност. „В Шумен това ниво на координация вече е постигнато благодарение на чудесната комуникация помежду ни като органи, власти и НПО-сектор”, добави проф. Димитрова.
Общността е ключова в този процес, за да се оказва бърза и ефективна подкрепа на детето, в т.ч. и в т.нар. „сини стаи“  за разпити на децата, жертви на насилие или децата, станали свидетели на насилие и престъпление, казаха още експерти. Те допълниха, че бързото и щадящо взаимодействие между експертите от всички системи - правосъдна, административна, полицейска, социална, здравна и психологическа - е в основата на т.нар. дружелюбно правосъдие.
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
hacklinkbacklink paneliizmir web ajansgüneş paneliİstanbul ev ilaçlamahacklink algüneş panelibacklink alhacklink alhacklinkhacklink alhacklink satın alhacklink alhacklink paneliholiganbetholiganbet girişholiganbetholiganbet güncel girişcasibomholiganbet girişgrandpashabetgrandpashabet girişcasibomcasibomholiganbetholiganbet girişgrandpashabetgrandpashabet girişholiganbet güncel girişholiganbetholiganbet girişholiganbetgrandpashabetgrandpashabetholiganbetholiganbetholiganbet
Top