Ученически клуб по краезнание по проекта „Традициите на дедите – живот в бъдещето“ беше създаден днес в НЧ „Добри Войников – 1856“. Клубът е част от Дружеството на краеведите към Читалището и младите изследователи ще работят съвместно с членовете на дружеството. Целта е учениците да се запознаят с краезнанието като дейност, да опознаят миналото на родния край, традициите, обичаите, фолклора и природните забележителности в региона.
15 ученици от Трето основно училище „Димитър Благоев“ с ръководител Николинка Станчева, учител по история в училището, проведоха първото си занятие в детския отдел на библиотеката към Читалището. Лектор беше председателят на Дружеството на краеведите Марияна Филипова, която увлекателно разказа какво представляват традициите, представи някои от най-характерните български обичаи, богатото фолклорно наследство и песенно творчество.
Интересът на учениците беше провокиран и от задачите, които им бяха поставени. Заедно със своите родители, по-големи братя и сестри те ще издирват и записват текстове на народни песни от Шуменския край, които ще предоставят на Ансамбъла за народни песни „Панайот Волов“ към Читалището. Още на първото занятие те научиха също какво е родознание, как се прави родословно дърво и чуха ценни напътствия как да поставят началото на своята родова история.
Павлинка Марева, организатор по проекта, покани учениците в експедицията, която НЧ „Добри Войников – 1856“ ще организира, за да се запознаят със знакови исторически места в района.
Заниманията по краезнание са част от дейностите по проекта „Традициите на дедите – живот в бъдещето“ на НЧ „Добри Войников – 1856“, който се реализира с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ по програмата за развитие на любителското творчество.
Инфо Шумен