Първи случай на "Делта" вариант на КОВИД-19 е регистриран в Шуменско. Става въпрос за човек, завърнал се от Великобритания. Това съобщи на пресконференция директорът на Регионалната здрава инспекция /РЗИ/ д-р Пепа Калоянова, след заседание на Областния кризисен щаб. На заседанието бяха обсъдени мерките, които трябва да бъдат предприети в региона, спрямо Националния оперативен план за справяне с пандемията.
"Заболеваемостта от коронавирусна инфекция за 14 дни в областта е 5,8 процента на 100 000 души население, при средно за страната - 17 на сто на 100 хил. души. При нас все още е нисък този показател, но от вчера се наблюдава активизиране на епидемичния процес в областите Бургас и Варна", каза още Калоянова.
Към момента в Шуменско са поставени 39 755 ваксини, като са обхванати малко над 12 процента от населението в областта.
На проведеното днес заседание Областният кризисен щаб взе следните решения:
I. Привеждане в изпълнение на Националния оперативен план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2 и предвидените в него съответни противоепидемични мерки, в случай на повишаване ръста на заболеваемостта от SARS-CoV-2 на територията на област Шумен.
1. Провеждане на работни срещи по общини, на които да се запознаят кметовете на населени места, здравните медиатори и всички заитересовани страни с Националния оперативен план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2. Протоколите от заседанията да бъдат изпратени в Областна администрация Шумен и РЗИ-Шумен в срок до 06.08.2021 г.
2. На базата на регистрираната заболеваемост, в съчетание с допълнителни критерии се определят противоепидемични мерки, съответстващи по своя характер и обем на конкретната епидемична ситуация, отразени в таблица 1 и 2 на Националния оперативен план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2. Носенето на защитни маски за лице на закрито, спазване на дистанция от метър и половина, дезинфекция - са основни противоепидемични мерки, които се прилагат на всички нива на заболеваемост.
II. Контрол за спазването на въведените противоепидемични мерки и спазването на предписаната задължителна карантина на контактни лица и изолация на болни и заразоносители.
1. Засилен ежедневен контрол от страна на РЗИ-Шумен, ОД МВР Шумен и общините за спазване на противоепидемичните мерки, разпоредени със Заповеди на министъра на здравеопазването.
1.1. Засилен контрол на обществения транспорт за спазване на противоепидемичните мерки.
1.2. Засилен контрол от страна на общините в населените места на територията на всяка община за спазване на противоепидемичните мерки, разпоредени със Заповеди на министъра на здравеопазването и в съответствие с таблица 2 на Националния оперативен план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2.
1.3. Ефективен контрол за спазването на предписаната задължителна карантина на контактни лица и изолация на болни и заразоносители от страна на РЗИ-Шумен, ОД МВР Шумен и общините.
III. Своевременна диагностика и лечение, включително осигуряване на необходимия брой легла за хоспитализация на пациенти с COVID-19, които се нуждаят от болнично лечение и интензивни грижи.
1. Диагностиката и лечението при COVID-19 е препоръчан в единен протокол (т. 4.3 от Националния план)
2. Първият контакт със здравната система на лица със съмнение за заразяване коронавирусна инфекция се осъществява по установения ред:
- в лечебни заведения за извънболнична медицинска помощ – ОПЛ, лекари специалисти на индивидуална практика, медицински центрове, ДКЦ и лаборатории;
- от спешни мобилни екипи на ЦСМП и при амбулаторни прегледи във филиалите им;
- в спешните отделения диагностично-консултативните блокове на лечебните заведения за болнична помощ;
- от РЗИ – по телефон или при провеждане на епидемиологично проучване;
3. Етап 1: При ограничено местно разпространение или нисък, задържащ се или бавноразвиващ среднодневен брой случаи, лечебните заведения за болнична помощ са в нормален режим на работа и в готовност за прием на пациенти в област Шумен:
3.1. Във всички лечебни заведения се установяват ефективни мерки за скрининг на лица със съмнение за COVID-19.
3.2. При 14 дневна заболеваемост до 100 на 100 000 души население – необходим брой легла, съгласно Националния план – 39 бр. в. т.ч 2 бр. интензивни. Хоспитализацията на болните ще се осъществява в „МБАЛ-Шумен“ АД в Инфекциозно отделение и в ОАИЛ.
4. Етап 2: При отчетен бързо нарастващ среднодневен брой на новорегистрираните случаи с прогресивно нарастване на броя на пациентите, нуждаещи се от болнично лечение:
4.1. При 14 дневна заболеваемост от 100 до 200 на 100 000 души население – Необходим брой легла, съгласно Националния план – 79 бр., в т.ч. 5 интензивни. Хоспитализацията на болните се осъществява в Инфекциозно отделение, ОАИЛ и трансформиране на съществуващите Терапевтични легла за активно лечение.
4.2. „МБАЛ-Шумен“ АД поддържа капацитет от легла за лечение на спешни състояния на болни с друга патология.
5. Етап 3: Увеличение на броя на новосъобщените случаи, предаване на инфекцията, като се увеличава броят на лечебните заведения, които участват с обособени структури при обслужването на пациенти с коронавирусна инфекция.
5.1 При 14 дневна заболеваемост над от 200 до 500 на 100 000 души население: Необходим брой легла, съгласно Националния план – 196 бр., в т.ч. 12 интензивни. Хоспитализацията на болните се осъществява в Инфекциозно отделение, ОАИЛ, Терапевтични и други легла на „МБАЛ-Шумен“ АД.
5.2.„КОЦ-Шумен“ ЕООД, „СБАЛК-Мадара“ ЕАД и ДПБ- с.Царев брод осигуряват легла за диагностика и лечение на заразени лица, за които се извършват дейности в съответствие с разрешението за лечебна дейност на съответното лечебно заведение.
5.3.„МБАЛ-Шумен“ АД поддържа капацитет от легла за лечение на спешни състояния на болни с друга патология.
6. Етап 4: Голям брой случаи/бързо увеличаващ се брой случаи, широко разпространение сред населението, пандемията се разраства бързо, бързо се увеличава броят на хоспитализациите на пациенти с коронавирусна инфекция и/или броя на хоспитализираните, нуждаещи се от интензивно лечение.
6.1. При 14 дневна заболеваемост над 500 и повече на 100 000 души население хоспитализацията на болните се осъществява в „МБАЛ-Шумен“ АД и се разкриват допълнителни 20 бр. легла в „КОЦ-Шумен“.
6.2.„МБАЛ-Шумен“ АД поддържа капацитет от легла за лечение на спешни състояния на болни с друга патология.
Посочените цифри прогнозират необходимия брой болнични легла и при промяна в хода на епидемичния процес ще бъдат актуализирани, съобразно епидемичната обстановка на територията на област Шумен.
Настоящият спокоен период с ниско разпространение на вируса представлява добра възможност за полагане на усилия за повишаване на ваксинационния обхват в групата на възрастните хора и хронично болните преди разпространението на варианта Делта на вируса, който вече е установен в страната и област Шумен. В краткосрочен план отчетливо увеличение на обхвата е необходимо и при медицинския персонал, педагозите и социалните работници, които при недостатъчен обхват ще бъдат първите засегнати от новата вълна след летните месеци.
Инфо Шумен