Шумен  2 °CСъбота, 14- ти Декември
USD  1.85951 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Шумен се включи в националната кампания на МВР и УНИЦЕФ срещу домашното насилие

Шумен се включи в националната кампания на МВР и УНИЦЕФ срещу домашното насилие Източник: ОД на МВР-Шумен

Област

Шумен се включи в националната кампания на МВР и УНИЦЕФ срещу домашното насилие, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Кампанията е под наслов „Никога повече насилие у дома“ и ще продължи до 10  декември - Денят на човешките права.
Стартът на инициативата бе даден в ППМГ „Нанчо Попович“ в Шумен. Какви са формите на насилие и как институциите и неправителствените организации предоставят на пострадалите подкрепа, как и кога можем да получим помощ от полицията, настаняване в кризисни центрове, какво е съдействието от социалните работници и модела „ Зона ЗаКрила“ беше част от информацията, която получиха днес подрастващите.
ОД на МВР-Шумен работи по проблема с домашното насилие превантивно месеци наред. От началото на годината са издадени 146 заповеди за защита по Закона за домашното насилие, като 128 за незабавна, а 18 за постоянна защита. За същия период на миналата година заповедите са били 118. 67 са причинените телесни повреди в условията на домашно насилие през тази година, а 11 са заканите за убийство. Зад тези числа стоят страдание и страх. Те обаче показват, че пострадалите са потърсили помощ и такава им е предоставена, а полицията, прокуратурата, съда, социалните институции работят в синхрон, за да помогнат на този, който търси изход и решение на проблема, наречен домашно насилие.
Първото нещо, което трябва да направи всеки при претърпян акт на физическо, с*ксуално, икономическо или психическо насилие, е да се обади на телефон 112. Полицейските служители са тези, които ще окажат помощ веднага, обобщи директорът на ОД на МВР-Шумен ст. комисар Георги Гендов.
Подкрепяме тази инициатива, тъй като трябва да има информираност, превантивните действия са от страна на други институции, но Районен съд-Шумен е този, който разглежда тези производства, гледат се с приоритет и в много кратки срокове, обобщи Мирослав Марков, председател на Районният съд в Шумен.
Административният ръководител на РП-Шумен Любомир Георгиев допълни, че работата на прокуратурата е да подпомага жертвите на насилие, и посочи, че през 2024 г. осъдените по Закона за защита от домашното насилие са 30.
Социалните услуги са от съществено значение за защита на жертвите на насилие, фокусът ни е към децата, преживели домашно насилие, каза директорът на РД „Социално подпомагане“ Мартина Драгнева.
За помощта, която се оказва при случаи на насилие говориха Венета Господинова от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Шумен и Златка Йорданова от Детския център за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила“. Насилието е сериозен проблем. От 2008 г. работим съвместно с УНИЦЕФ, имаме специализирана стая, работим с деца в риск, с техните родители, имаме изграден координационен механизъм, посочи Господинова. Опитваме се да подкрепим и родителите, и детето. Работим с 39 деца потърпевши от насилие в дома, работим с и 25 родители повечето потърпевши от своите партньори, допълни Йорданова и посочи, че всяко дете има право на свободен живот и грижа от своите родители. Ако влезе насилието, нещата се завъртат в неблагоприятна посока. Насилието рефлектира върху всички. Даже и върху насилника - той има проблем, с който не може да се справи. Има нужда от специализирана подкрепа, която трябва да получат както жертвите, така и насилниците, обобщи Йорданова.
Учениците изгледаха филма на ОД на МВР-Шумен „За да има утре”, в който потърпевши от домашно насилие говорят от първо лице и обясняват кои са стъпките, които трябва да направи всеки, който преживее насилие.
Кампанията „Никога повече насилие у дома“ ще продължи през следващите две седмици, през които ще бъдат посетени училища в област Шумен.
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top