Шумен  12 °CВторник, 30- ти Април
USD  1.82447 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Административният съд решава кой лиши 19 инвалиди да не гласуват в с. Студеница

Административният съд решава  кой лиши 19 инвалиди да не гласуват в с. Студеница Източник: Инфо Шумен

Избори

19 лица с увреждания и инвалиди от шуменското село Студеница, община Хитрино не можаха да гласуват на първия тур на изборите въпреки, че имената им фигурираха в избирателните списъци. Причината, Подвижната  секционна избирателна комисия /ПСИК/ не е посетила домовете им, тъй като  е изтекъл изборният ден, става ясно от 19 жалби подадени в Общинската избирателна комисия /ОИК/ Хитрино.
Любопитна подробност, повечето от „пропуснатите“ избиратели са роднини на кандидат-кмета, издигнат от ДПС Гюнай Хаккъ. Пред Инфо Шумен той бе категоричен: „Напълно умишлено колата с комисията не дойде . Ако беше пристигнала и имаше действително гласуване, аз щях да спечеля изборите.Пропускът гарантира изборен резултат в полза на опонента ми от ПП-ДБ“. Номинираната от коалицията Назифе Фикри печели с минимална разлика само от 5 гласа.
„Сигурен съм, че ПСИК нарочно ги е пренебрегнала, за да спечели другият претендент“, твърди Хаккъ. „Майка постоянно плаче. Чувства се виновна“, продължава той. А в жалба Фатме Ибрям, която има двигателни проблеми, подробно описва как е излязла от болницата , чакала до 22 часа в къщи. Но комисията, така и не пристигнала. „Не можах да гласувам за собствения си син“, пише в документа. Недоволство и протест заради възпрепятстването на гласуването от страна на ПСИК има и в останалите 18жалби.Така забравени или не те не са гласували нито за кмет на община, кмет на кметство и общински съветници.
В жалба до Административен съд Шумен ощетеният кандидат –кмет твърди, че при провеждането на изборите в селото са допуснати съществени нарушения на Изборния кодекс, които опорочават изцяло изборния процес и общия резултат от изборите. „Моля да постановите решение, с което да обявите избора за кмет на с. Студеница за недействителен и да отмените като незаконосъобразно решение на Общинската избирателна комисия /ОИК/ в с. Хитрино“, пише в документа, предоставен на Инфо Шумен.
С въпрос „Защо тези 19 избиратели с увреждания в селото, от които повечето са роднини на кандидат –кмет не са посетени“ потърсихме коментар от представител на ОИК Хитрино“.“ „Получихме жалбите от тези избиратели. Запознати сме със случая. Ще бъде взето решение по всички подадени жалби. Ще бъде извършена проверка. ОИК ще се произнесе в законоустановения срок“, заяви Веселина Маринова, секретар на комисията.
От предоставите ни документи за справка става ясно, че при наличието на внушителен брой заявления – 130  за гласуване с подвижна избирателна кутия общинската администрация в Хитрино  е преценила сформирането само на една ПСИК. Преди изборния ден е връчен и маршрута, по който същата е трябвало да осъществи гласуването. Предвидени за посещение са  домове в 13 села, като 23 ма са избирателите с проблеми  в с. Студеница.
„Недопустимо е при  такъв огромен брой избиратели и големи разстояния между отделните населени места в общината да бъда сформирана само една ПСИК. ОИК е длъжна да следи за работата и дейността на ПСИК“, уточни пред Инфо Шумен бившият кмет на Община Никола Козлево Турхан Каракаш, член на Районна избирателна комисия преди години.
„Имаме отношение към работата на ПСИК, но не и да ги следим. Не може да изпратим след тях кола. Членовете на ПСИК са длъжни да посетят всички адреси. Задължително всички, без изключение. Затова в ПСИК се включват представители от всички партии“ , обясни член от ОИК Шумен. Комисията е  отговорна единствено пред избирателя защо не са посетили дадени адреси, уточни той.
Не така добросъвестно изпълняват задълженията си от ПСИК в Студеница.“ Комисията пристига в селото в 20.45, когато изборният ден е приключил. Така да гласуват успяват само четирима избиратели от включени в списъка двадесет и трима. Всички те са спазили законовите изисквания и са подали необходимите заявления в Общината“, става ясно от документите по случая, внесени вече в Административен съд Шумен.
„Ако тези 19 души бяха упражнили конституционните си права да гласуват резултатът от избора щеше да бъде друг. Пренебрегването им е умишлено, още повече ,че са мои роднини“, обобщава с възмущение от ситуацията кандидатът на Движението. Гюнай Хаккъ обвини директно  за“неудачното решение“ общински чиновници в Хитрино. Според него временно изпълняващият длъжността кмет непрекъснато е контролирал работата на ПСИК, променял е маршрута.
Срещу допуснатите съществени нарушения на изборния процес са реагирали обаче от Секционната избирателна комисия /СИК/ в селото. Четирима – председателят, зам.председателят и членове са подписали протоколите с особено мнение като изрично са посочили, че 19 избиратели са лишени от правото да гласуват. В същото време е допуснато да гласува лице, което  изобщо не фигурира в избирателния списък.
„Разговарях с адвокати. Ако българският съд не се произнесе в наша полза – не касира изборите, за да могат хората да упражнят законното си право на глас, ще стигнем до Страсбург. – Европейският съд за защита правата на човека.Роднините ми са готови на крайното решение“, заяви Гюнай Хаккъ.
Галина Ганева
 
 


Прочетете също
Top